Posted on 01/15/2019 2:27:48 PM PST by EveningStar
Oh Costco, youve truly outdone yourself this time.
The wholesale store just figured out a way to make sure you will never run out of mac and cheese again: sell it in a 27-lb. tub.
You read that correctly, 27 lbs. Thats as much as about 100 baseballs, half a bale of hay or your average 3-year-old child.
(Excerpt) Read more at people.com ...
Individual packets in the bucket.
I’ve only tried a small amount of that once. Less than a teaspoon.
But it seems some are pretty much addicted to it.
I found little jars on sale for 50 cents and bought 6 for the prepper supply. But the shelf-life is rather short. Seems like only a few months. I think.
But anything to get people better prepared for an emergency.
I hate mac & cheese too-If the cheese is real, then it is the only source of protein and other nutrients-the pasta is just empty carbs and calories...
And I hate hot Tuna anything-Tuna is supposed to be served cold-as in Tuna salad...
$90 bucket of macaroni and cheese is presently out of stock. SOMEONE must like it.
Grilled Armadillo
Nobody reads anything.
**************
LOL........
I read the article, and to the other poster’s credit, I recall those cheese packs being enclosed in paper, which then may or may not be exposed to higher levels of humidity after opening the tub.
Sure, they’re lined with something protective, but I would think the paper packets would begin to deteriorate faster after the tub has been opened than beforehand.
Just my worthless opinion....
Anyone else see Mac&Cheese eateries or food trucks lately?
Must be the highest profit margin behind popcorn.
Michael Moore will polish that off for dinner.
Is that why all the tuna “steaks” I see prepared in videos and TV shows look tartare?
I would have to be REALLY hungry lol
Trump could have served a few of these for Clemson!
Is that Jim Baker of Tammy Faye fame?
[ But anything to get people better prepared for an emergency. ]
I agree. Some preparation rather than none.
BTW, 20lb bags of white rice at WM are around $9. Seems to be the best deal I’ve found so far. Is it great rice? No, but it is Great Value rice (lol - their brand name).
BUT remember this rice takes 2 cups of water for every 1 cup of dry rice. This is not Uncle Ben’s (which is better but much more expensive per pound).
It’s mac. It’s cheese. It’s a big ol’ size. It’s at Costco.
Might as well just purchase bulk boxes, transfer noodles and cheese packet to a ziplock bag, and fill a 5 gal food grade bucket with them. Save one cooking directions for the lid. That keeps it all in easy to use portions.
Disclaimer: Opinions posted on Free Republic are those of the individual posters and do not necessarily represent the opinion of Free Republic or its management. All materials posted herein are protected by copyright law and the exemption for fair use of copyrighted works.