Posted on 06/23/2023 1:56:55 PM PDT by Libloather
The average American household is now spending $3,631 on takeout food every year - but there is one area where residents spend far above the national average.
People living in the District of Columbia typically spend $6,241 a year on takeout - or $120 a week per household - according to a new study by Betway.
Hawaii residents came in second, with the average home forking out $4,647 per year, followed by Maine in third with a typical spend of $4,499, Vermont with $4,443 and New Hampshire with $4,402.
Oklahoma is the state where people are spending the least, with the typical household only budgeting $2,756 per year for ordering in.
The study found that almost 54 million Americans are using food delivery apps, with pizza being the most popular takeout food across the country.
Across the US, delivery lovers are searching for 'pizza takeout' and 'pizza delivery' 309,100 times a month on average.
This equated for 76 percent of all monthly Google searches for different kinds of food analyzed in the study.
Chinese food is the second most popular cuisine - with 37,500 searches a month, and sushi comes in third with 22,900 searches.
Tacos were the country's fourth favorite option, with 7,200 searches.
While people living in the District of Columbia spent the most annually on delivery, New York is home to the highest concentration of takeout fans in the country.
The study considered the number of searches on delivery apps such as Uber Eats and DoorDash per 1,000 residents and found that 45 searches are made every month per 1,000 residents in the Big Apple.
(Excerpt) Read more at dailymail.co.uk ...
The only food I have delivered are my groceries. Other deliveries are from Chewy.com, items needed from Walmart (batteries, light bulbs, etc.), and Amazon once or twice per year. I never order take out food.
Wife and I spend over $300 a week to eat at home. That’s not a typo. By the end of the week, the pantry is almost bare.
We decided to order pizza last night. Haven’t done that in months. $31 for a large pie. $31!!!! For a large pizza. I was floored.
They’re getting us either way. Most people are lazy and just eat out because the value add for eating at home is practically nil.
Less than $100/year. And that’s using gift cards we’ve been given. We eat all meals at home - lots of lean protein with fresh fruit and vegetables.
$0.00
I don’t do take but do tip the waitresses at the local brewery and the two restaurants we go to quite well.
They take of us when we show up.
I definitely wouldn’t trust any food delivery service.
No delivery necessary.
$11 dollars a day. When you are single and don’t wish to cook, why not!
Same here — $0. I live in the boonies, so delivery may not even be an option. Maybe two or three times a year I’ll drag home a rotisserie chicken from the grocery store. It’s good for several meals plus a pot of broth. I enjoy planning and cooking my own grub.
I spend maybe $30 a month
My comparison? Zero. I spend zero per year on delivery.
I do spend about $100 per year on take-out. The take-out is about three pizza pickups a year.
Otherwise, I cook all our meals at home.
I guess I spend about $100/year.I don’t live close enough to anything to get ‘takeout’ - if I am willing to drive 70+ minutes round trip, I can get my favorite Chinese food, so I do that about once per year.
Zero for me.
Hardly. Chinx for 4 once a week from a decent place will run you $2500. Adding a good regular pizza from a good place twice a month will run you another $500. And that is just the normal takeout we’ve had in this country since VJ Day.
I don't eat pizza often these days but when I do, I will go to a sit-down restaurant that specializes in pizza (like Pepe's in New Haven, CT) where they have a reputation to uphold.
I’d bet you feel healthier.
I cook. A lot. But, I have a weakness from barbacoa and pastor street tacos, and a craft BBQ place near me. I call it balance.
A few days ago, a youtuber compared a homemade burger to a Big Mac (price for the real Big Mac, fries and shake came to $11-something). Whew! No thanks. I’ll stick to homemade to keep the daily budget of $5/per person. Yeah, that’s real food, not rice and pasta.
There are countless fast food recipes online and you don’t have to worry about having someone spit in your burger, waste time in line, waste the drive time (that’d be an hour for us) and pay out the wahzoo. I can make 6 Schlotzsky original sandwiches at home for the price of 1 at the window. That is homemade buns and homemade dressing and the price might be better post big-C than it was back in the good ol’ days.
When the kids left home, they had life skills including cooking from scratch, but still gave each a Betty Crocker Cookbook.
I don’t eat out but Mr. b will sneak a burger once in a while.
i cook all the time, but i go out to lunch 1ce a week. and get take and bake pizza from Aldi or Walmart. both are excellent.
We haven’t lived within pizza delivery for decades. A homemade pizza can be made for a fraction of the price and it’s still hot and no one has nibbled off it.
Disclaimer: Opinions posted on Free Republic are those of the individual posters and do not necessarily represent the opinion of Free Republic or its management. All materials posted herein are protected by copyright law and the exemption for fair use of copyrighted works.