inflation and the high cost of government
oh wait, food doesn’t count in inflation rates....
I really haven’t noticed the problem that is being described. What I have noticed, however, is the widespread practice of overcharging for the larger ECONOMY sizes of very many products on a per unit basis (per ounce, etc.) Palmolive liquid detergent, for example is almost always cheaper per ounce for 16 oz. that it is for any other larger size, 24 or 48 oz sizes, until you get way up to 64 oz. . The practice seems especially evil, considering the fact that it is likely to penalize the aged, or less educated, or English “challenged”. And to make matters deliberately more confusing, the stores that mark their shelves with Per Unit pricing will very often use different units, such as Tide detergent in one size labelled as .xx per oz for one size, and the next larger size listed as .xx per LOAD. All stores do this.
Publix Heavy Cream (purple aerosol can) is much better then ReddiWhip.
I’m finding that the store brands cost almost the same as national brands here in Pa. If the national brand is on sale, it’s usually a better buy than the store brand.
I think the reason store brands are picking up in sales is because people don’t bother looking at the prices (if you can find them) and assume the store brand is cheaper.
The discount grocery stores that sell mostly their own brands like Sav-A-Lot and Aldi are doing great, and the fastest growing retail segment is the “dollar store”. Research says there is market demand and enough under-served areas in the US to support another 15,000 “dollar stores”.
Generally, when the demand goes up so does the price.
Walmart is especially bad about having larger sizes be more expensive than smaller sizes, but almost all of the others have at least some instances of this.
One thing I hate is the incredible shrinking packages and steady prices. So far I've managed to keep within my budget with sales and cheaper meals like beans and rice instead of meat and roasts instead of steaks etc.
I also grow my own produce in the summer, and some in the winter, like spinach, greens and herbs, that helps with the cost too. I mainly started it to avoid pesticides etc.
I managed to get about a year's worth of peanut butter before the price doubled. Bought about 2 years worth of coffee in 2009, that price has now doubled, still have 6 months in stock, and have been picking up a can here and there whenever there is a really good sale.
this isn't helping to keep grocery prices low. The price of a bushel of corn has doubled since Obama took office. That's good news for farmers I guess but bad news for the rest of us.
First rule in marketing. Raise the price of the lesser quality item and you’ll sell more of the higher profit name brand product.
A good example of this would be in the meat/butcher department. If total volume of sales for hamburger are down, raise the price 25 cents @ lb. while raising the price of steak $1.00 @ lb. Hamburger sales will increase immediately.
Watch this cycle happen every other week. People say to themselves “Why would I pay $4.59 for hamburger when for a buck more per pound we can have steak”?