Free Republic
Browse · Search
General/Chat
Topics · Post Article

interesting!
1 posted on 02/19/2020 3:09:31 AM PST by sodpoodle
[ Post Reply | Private Reply | View Replies ]


Navigation: use the links below to view more comments.
first 1-2021-22 next last
To: sodpoodle
I could never understand why people would purchase water in plastic bottles when they have fresh water running from their faucets at home.......

The way the empty bottles are just discarded on the ground, there should be a deposit on them like beer cans and bottles. At least that would give the homeless a source of income.....

2 posted on 02/19/2020 3:17:49 AM PST by Hot Tabasco (I want an impeachment pen)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]

To: sodpoodle

Great post!


6 posted on 02/19/2020 3:31:31 AM PST by ComputerGuy (Heavily-medicated for your protection)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]

To: sodpoodle

Good stuff!

I enjoy perspective!

(And irony - I love irony)


7 posted on 02/19/2020 3:32:27 AM PST by airborne (I don't always scream at the TV but when I do it's hockey season!)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]

To: sodpoodle

I’ll add one:

In 1979, per capita income was $7,000, gasoline was $1.20 a gallon, and a typical car would get 15 MPG (maybe). Drive 15,000 miles and you needed 1000 gallons, which cost $1200. So 17% of ones income was needed for gasoline...in that scenario.

Now fast forward to 2016 and per capita income is $33,000. Gasoline costs $2.50 per gallon and a typical car gets 25 MPG. So driving 15,000 miles costs $1500. But with our much higher income, gasoline is now only 4.5% of income.

HUGE DIFFERENCE...so stop bitching about gasoline prices, please.
(general comment, not you, Poodle)


9 posted on 02/19/2020 3:36:10 AM PST by BobL (I eat at McDonald's and shop at Walmart - I just don't tell anyone.)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]

To: sodpoodle

That’s why gas stations have snack shops. That’s where the real money is.


10 posted on 02/19/2020 3:36:15 AM PST by HighSierra5
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]

To: sodpoodle
Gas cost $0.35 per gallon in 1968

Adjusted for inflation thats $2.65 per gallon in todays dollars

12 posted on 02/19/2020 3:39:22 AM PST by rdcbn ( Referentiai)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]

To: sodpoodle

Try calculating the price per pound of potatoes in a bag of potatoe chips.


13 posted on 02/19/2020 3:42:22 AM PST by Libloather (Why do climate change hoax deniers live in mansions on the beach?)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]

To: sodpoodle
Yeah but gasoline will kill us all from global warming and we only have 12 years left! How dare you!

How dare you!


15 posted on 02/19/2020 3:49:05 AM PST by GrandJediMasterYoda (As long as Hillary Clinton remains free equal justice under the law will never exist in the USA)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]

To: sodpoodle

A single shot of Remy Martin Louis XIII Cognac, retail is at least $200 which makes it $25,600 a gallon.


17 posted on 02/19/2020 3:53:51 AM PST by USS Alaska (NUKE THE MOOSELIMB, TERRORISTS, NOW!)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]

To: sodpoodle
Not a bad list, but a little like comparing one orange to a bag of oranges.

My point: Lipton Iced Tea - $9.52/gallon, when in a 16 oz. bottle. But not when you buy an actual gallon. Then its only $2.99/gallon.

Same goes for most of the other items on the list...

19 posted on 02/19/2020 4:02:16 AM PST by jeffc (The U.S. media are our enemy)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]

To: sodpoodle
"Evian water, 9 oz. , $1.49 ..$21.19 per gallon!

$21.19 for a gallon of WATER!!"

Currently, our local Food Lion has Deer Park 24 Pack, 1/2 Liter bottles on sale at 3/$10. Math sucks but I think that comes out to about $1/gallon? Where does this fool shop, Beverly Hills?

20 posted on 02/19/2020 4:14:50 AM PST by Hatteras
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]

To: sodpoodle

years ago a lib in the office was ranting and raving about evil ‘big-oil’.....all the usual talking points...blah, blah, blah. She had a cup of starbux in her hand. when I pointed out she happily paid $12 per gallon (at that time) every morning for coffee and asked why $3 (or whatever at the time) for a gallon of gas was a problem and what she thought of ‘big-coffee’, all she could do was stutter


22 posted on 02/19/2020 4:39:03 AM PST by wny
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]

To: sodpoodle

At around $9/gallon, beer is a good deal.


28 posted on 02/19/2020 5:34:18 AM PST by WinMod70
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]

To: sodpoodle

Sure... but gas would be a lot more money if it wasn’t for the fact that Alberta is landlocked and forced to sell oil at way less than world market prices. Talk about being over a barrel.... https://business.financialpost.com/opinion/vivian-krause-rachel-notley-the-rockefellers-and-albertas-landlocked-oil


29 posted on 02/19/2020 5:38:45 AM PST by hecticskeptic
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]

To: sodpoodle

I do not buy 20 gallons of Diet Snapple.

Gas prices are too high in California. I still drive on the same broken roads year after year while reading about the fat pensions the gov’t workers get.
https://www.gasbuddy.com


31 posted on 02/19/2020 5:42:06 AM PST by minnesota_bound (homeless guy. He just has more money....He the master will plant more cotton for the democrat party)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]

To: sodpoodle

Comparing gasoline to beverage pricing is not realistic. A good portion of the cost in beverages is the packaging. Imagine if every gallon of gasoline was sold in a plastic 2-1/2 gallon container like you use for your lawnmower? Then what would gasoline cost to sell & distribute (no more moving it in tanker trucks).


38 posted on 02/19/2020 6:17:04 AM PST by Tallguy (Facts be d@mned! The narrative must be protected at all costs!))
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]

To: sodpoodle
"Vick's NyQuil, 6 oz. , $8.35 ... $178.13 per gallon!"

But a gallon could last you all week....

39 posted on 02/19/2020 6:17:34 AM PST by Psalm 73 ("You'll never hear surf music again".)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]

To: sodpoodle
interesting But a specious comparison, for who uses gallons of Nyquil a week?

Someone calculated the cost of the ink; you won't believe it but it's true: $5,200 a gal. $5,200 A GALLON!!!

Yes, but this is what happens when you choose a $50 printer over a business model, esp the HP Officejet Pro 8610 8615 8620 8625 8630 (buy used?)

4 PK HP 950XL 951XL Ink Cartridges for HP Officejet Pro 8610 8615 8620 8625 8630 at $10.95 (houseoftoners)

And the black holds 53 millimeters of ink - the most I know of.

44 posted on 02/19/2020 6:32:57 AM PST by daniel1212 ( Trust the risen Lord Jesus to save you as a damned and destitute sinner + be baptized + follow Him)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]

To: sodpoodle

Or go to Europe. That is an eye opener.


49 posted on 02/19/2020 6:47:57 AM PST by Georgia Girl 2 (The only purpose of a pistol is to fight your way back to the rifle you should never have dropped)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]

To: sodpoodle

I’m curious, which of these items do we use gallons a day?


50 posted on 02/19/2020 6:49:51 AM PST by 1Old Pro
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]


Navigation: use the links below to view more comments.
first 1-2021-22 next last

Free Republic
Browse · Search
General/Chat
Topics · Post Article


FreeRepublic, LLC, PO BOX 9771, FRESNO, CA 93794
FreeRepublic.com is powered by software copyright 2000-2008 John Robinson