Free Republic
Browse · Search
General/Chat
Topics · Post Article

To: MomwithHope

It was kind of expensive, relative to regular white rice and brown rice - I think we paid 3.99/lb. But we bought it at a high-end health food store. I’m going to look for better prices at co-op type stores and online.

But one cup of the raw rice made enough for four generous servings. It’s a lot more nutritionally dense than regular rice, and much more flavorful - so less goes a longer way :-)


8 posted on 05/29/2020 6:57:26 PM PDT by Jamestown1630 ("A Republic, if you can keep it.")
[ Post Reply | Private Reply | To 6 | View Replies ]


To: Jamestown1630

Found our local health food store has it.4.22 a pound. Easy to get it and try it.


9 posted on 05/29/2020 7:00:21 PM PDT by MomwithHope (Forever grateful to all our patriots, past, present and future.)
[ Post Reply | Private Reply | To 8 | View Replies ]

To: Jamestown1630

No rice at stores here.


31 posted on 05/30/2020 9:01:42 AM PDT by bgill (Idiots. CDC site doesn't recommend wearing a mask to protect from COVID-19)
[ Post Reply | Private Reply | To 8 | View Replies ]

Free Republic
Browse · Search
General/Chat
Topics · Post Article


FreeRepublic, LLC, PO BOX 9771, FRESNO, CA 93794
FreeRepublic.com is powered by software copyright 2000-2008 John Robinson