More laughable than tempting. From their site, meals start at $8.99 and that’s with cheapo pasta and rice. Who can’t open a can of spaghetti sauce and throw some pasta in boiling water? Ok, fine, it’s delivered but for how much more - can’t tell because they have it blocked for non-members. Sure, I spend time and gas going to the grocery store but I can make that $8.99 stretch for breakfast, lunch, snack, dinner and the next day’s breakfast and lunch. And that was before the current diet and tiny portions.
The prices on their utensils is ridiculous. Mixing bowls starting at $16.99. Snort, my 5 piece set of metal mixing bowls were $5. $13 measuring spoons? Oh, woo hoo, their measuring cups are on sale for $23. What a joke. Their $30 salad spinner is 3 times one at Walmart. Unless it goes out and grows the lettuce and picks it for you, 3 times the price just doesn’t do it for me.
“Who cant open a can of spaghetti sauce and throw some pasta in boiling water? “
The bottled stuff is fine until you learn how to make the real thing.
A pot of sauce with meat made the right way costs around $12 and three hours.
A pot of sauce with meat made the right way costs around $12 and three hours
____________
True and mines delicious.
But I do agree, that this way of eating boxed delivered foods is on par with cooking dried pasta and adding canned sauces.