Free Republic
Browse · Search
General/Chat
Topics · Post Article


1 posted on 07/30/2008 11:04:46 AM PDT by reaganaut1
[ Post Reply | Private Reply | View Replies ]


To: reaganaut1

What is really happening is that the system has so many students classified as as “special education” that their test scores have had a negative impact on the whole. Once these texts help raise the scores so the system is out of danger of federal or state review, they will switch back to texts that support their educational philosophies.


2 posted on 07/30/2008 11:26:38 AM PDT by Madam Theophilus
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]

To: metmom; wintertime; JenB

FYI


3 posted on 07/30/2008 11:26:48 AM PDT by Tired of Taxes (Dad, I will always think of you.)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]

To: reaganaut1

The Evolution of Teaching Math

1. Teaching Math In 1950s

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price. What is his profit?

2. Teaching Math In 1960s

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price, or $80. What is his profit?

3. Teaching Math In 1970s

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80. Did he make a profit?

4. Teaching Math In 1980s

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80 and his profit is $20. Your assignment: Underline the number 20.

5. Teaching Math In 1990s

A logger cuts down a beautiful old-growth hardwood forest because he is selfish and inconsiderate and cares nothing for the habitat of animals or the preservation of our woodlands. He does this so he can make a profit of $20. What do you think of this way of making a living? Topic for class participation after answering the question: How did the birds and squirrels feel as the logger cut down their homes? Remember, there are no wrong answers, and if you feel like crying, it’s OK.

6. Teaching Math In 2007

Un hachero vende una carretada de maderapara $100. El costo de la producciones es $80. Cuanto dinero ha hecho?

7. Teaching math in 2025
خشابة يبيع خشب منشور ﺑ 100 دولارات تكلفته الانتاج هي 5/4 السعر ماذا ربعه

(I used a translator for some of that...may not be accurate, but you get the jist)
4 posted on 07/30/2008 11:26:55 AM PDT by G8 Diplomat
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]

To: reaganaut1

The school my kids go to (grades K-8) uses Saxon Math for all kids at all levels. Good stuff.


7 posted on 07/30/2008 12:03:16 PM PDT by cschroe
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]

To: adopt4Christ; Amelia; BlackElk; MrB; Boiling point; capt. norm; Cincinnatus; Clintonfatigued; ...
If you do not want to be contacted **please** let me know, and I will remove your name.

I have included your name on the list because, in the past, you have posted to me about education issues. I surely don’t wish to bother you, but I don’t want you to miss these education articles, either.

I will call this ping list:

“The All Opinions Welcome Government Education Ping List” !

Government Education Ping List

For those who are interested in a full and open discussion about government education.

9 posted on 07/30/2008 12:16:23 PM PDT by wintertime (Good ideas win! Why? Because people are NOT stupid)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]

Free Republic
Browse · Search
General/Chat
Topics · Post Article


FreeRepublic, LLC, PO BOX 9771, FRESNO, CA 93794
FreeRepublic.com is powered by software copyright 2000-2008 John Robinson