Free Republic
Browse · Search
General/Chat
Topics · Post Article

Skip to comments.

Sneaky restaurant tricks: Ten to watch out for
Walletpop ^ | May 15, 2008 | Carol Vinzant

Posted on 05/15/2008 6:27:23 AM PDT by rightwingintelligentsia

Restaurants are feeling the pinch in two directions. With money tight, consumers are cutting back on how often they dine out. Meantime, food costs more. Way more.

Egg prices have doubled in the last six months. Dairy, chicken, beer and bread crumb prices are all climbing higher. Even when the core commodity escapes the trend, packaged ingredients and other restaurant supplies are more expensive as the costs of transportation climb due to higher fuel prices.

When people do go out, they are ordering less. "Appetizer sales are down. Dessert sales can almost disappear," says Dan Simons, principal at Vucurevich Simons Advisory Group, a restaurant consulting firm. "And the most expensive items on the menu aren't sold as much."

Restaurants know there's a limit to how much they can raise prices without driving off already broke customers. So for now, many are looking for ways to raise prices and cut costs that won't be too obvious.

(Excerpt) Read more at walletpop.com ...


TOPICS: Business/Economy; Food
KEYWORDS: foodprices; restaurant; tips
Navigation: use the links below to view more comments.
first previous 1-2021-4041-6061-64 last
To: beaversmom

I love Kentucky Fried but rarely get it because to me its expensive....espicially since they consider a dingy little wing to be a “piece”......


61 posted on 05/15/2008 11:18:49 PM PDT by cherry
[ Post Reply | Private Reply | To 11 | View Replies]

To: rightwingintelligentsia
caveat emptor......I don't think the wise use of ingredients or making soup out of leftovers is anything to be ashamed of.....good cooks do that all the time....

its up to us to notice the smaller sizes, etc.....

I get exasperated at the grocery store because all things have been downsized a bit without a price reduction....but the laugh is on them....I compare unit prices....

BTW....I have noticed in the last few weeks more things on sale...I bought a doz large eggs for 99cents today and diet Pepsi 4- 12 packs for 9bucks...

then again....I paid nearly 5 bucks for a pound of walnuts....

62 posted on 05/15/2008 11:25:54 PM PDT by cherry
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: beaversmom
They did this to me at Village Inn the other day. Dinner salad had 3 crutons, 4 pieces of grated cheese (literally) and no wedge of egg or tomato like they normally do.

Going to dinner nowadays is just too expensive.

Deal of the week.

T-bone $7.95

With meat $27.95

63 posted on 05/15/2008 11:32:04 PM PDT by dragnet2
[ Post Reply | Private Reply | To 11 | View Replies]

To: ketsu

It would never occur to me to eat raw meat! I’ll have to take your word for it!


64 posted on 05/16/2008 5:28:55 AM PDT by knittnmom (...surrounded by reality!)
[ Post Reply | Private Reply | To 58 | View Replies]


Navigation: use the links below to view more comments.
first previous 1-2021-4041-6061-64 last

Disclaimer: Opinions posted on Free Republic are those of the individual posters and do not necessarily represent the opinion of Free Republic or its management. All materials posted herein are protected by copyright law and the exemption for fair use of copyrighted works.

Free Republic
Browse · Search
General/Chat
Topics · Post Article

FreeRepublic, LLC, PO BOX 9771, FRESNO, CA 93794
FreeRepublic.com is powered by software copyright 2000-2008 John Robinson