I love talapia! Good stuff!
Hey, the grocery down the street had ground round on sale for $1.89 a pound! 90% lean, at that!
I hate to say it, but I bought 30 pounds. Cost a fortune, but in the long run it'll pay off.
If the electricity doesn't go out...
We eat a lot of burger, but usually 80% lean because it's reasonable. But there's a lot of waste, as that 20 or so melts and runs off. I made the jedis some burgers the other day in the GF grill and only a couple of drops of broth ended up in the little tray!
It's a bit dry, but with sauces or gravy or mayo, it's really good!
30 pounds, huh?
And Jen makes fun of *me* for buying a few extra of whatever's on sale at the grocery. ;-)
Seriesly, though, that's a good price. Not a bad move, since you've got the storage space for it.
DANG! That's a great price! I don't know if I have room in my big freezer to store 30 lbs. of ground beef, but if I did, I'd certainly stock up!