Posted on 09/24/2022 7:03:21 PM PDT by Roman_War_Criminal
Everything used to be cheaper…..salaries were also lower.
Nothing new.
.
Thanks. I’d looked it up.
I get a better deal on the app — buy Crispy Chicken sandwich for $5.99, get free medium fry and add medium drink for $1. So, $7.
Occasionally, they make the drink free, too, so I try to go then. At our local franchise the chicken is generally cooked ok, sometimes a bit dry.
Well Walmart is the cheapest. I generally buy bulk items at Sams Except meat as the meat there sucks really bad.
3lb of basic hamburger meat $13.50 upgrade to chuck $15.98 so lets say you cook two meals that require roughly 3 lb of meat $27 If cooking chili always go with top meat will run you $20 for 3 lbs but I freeze what can’t be consumed in 3-4 days.
If you can find decent steak that is not tough as shoe leather for less than $15-20 and those would be small steaks you will be lucky!
Don’t buy by the can as I buy 2 liters and Dollar General has the better on sale prices of $2.50
Eggs I have chickens so I get fresh eggs but I buy bulk feed as I have a lot of chickens per 50lb bag $17 a bag but like I said I buy bulk at $465.00 1500 lbs prices on bulk feed has gone from before inflation hit was $185 and now is $465.00 1500 lbs.
Drink a lot of bottle water and I personally like Kroger’s water and for a 40 pack was $3.25 and now is $5.10.
I have couple of greenhouses and raise some stuff but like a 10 lb bag of potatoes went from $6-7 depending where you bought them to over $12.
I do a good bit of hydroponics and the ingredients have doubled in prices, was for all before inflation was about $35 now over $75...
“The only things that have not increased dramatically are the real estate taxes on the house, insurance premiums, and other costs that are closer to fixed.”
Just you wait...
Revelation 6:6 describes the situation in Jerusalem in 67 to 70 AD during the Jewish revolt.
They started off in 67 slaughtering a Roman legion, but then the empire struck back.
The Jews were put under siege in Jerusalem and they decided to start a civil war. Yes, you heard that right, while besieged by the most powerful army on earth, they split into 3 factions: the traditional , the Zealots and the Idumeans.
These 3 fight each other, blood on the streets. And they then burn down the other factions granaries.
Yes, madness as the book of Revelation tells us.
Under siege they had enough grain to last a decade, but they burnt it in their civil war.
That’s when inflation took place, when parents killed and ate their children. You can read this in Josephus “The Jewish war” written in 80 AD.
And when the abomination in which the High priest was killed and replaced by a Zealot.
The Jesus followers had escaped in 67 to pella, a village in the hills because they remembered what Jesus told them in the Olivet discourse.
A bag of dog food and grocery staples for me alone was over $190. Diesel still over $6 a gallon. Let’s go Brandon.
While you at it, buy yourself some punctuation.]
5 bucks.
Was 3.99 w/ fries and drink a year ago or so...
Good post.
Inflation is just starting to hit some costs—and will take many months and in some cases years to flow all the way through the economy.
That is why the “experts” always get it wrong in an inflationary period.
It takes many years to get inflation under control—and that is when policy makers get everything correct.
The “climate change” insanity could keep inflation rolling for a decade or longer.
Was that the deluxe or non deluxe? If it was the deluxe (with to ato and lettuce and maybe i think it had) that would be a good deal.
I usually jusy get 2 of the small cheese burgers- but wanted to try the chicken. I’ll give them another try and see if I just got a bad one or not. The chicken itself had a pretty good,taste, just too dry
Yeah I wish we had them around us, chik filet is nowhere near us either unfortunately.
Yeah but now on fixed budget, it’s not keeping up with the massive increases under liberal “leadership”- same thing happend under obama- then trump,came along and things got a bit better, though prices for some things didn’t drop too much. During the pandemic I stopped into KFC for 2 pieces of chicken, a coke and some fries. The woman said “that’ll be $21.00 somehting at the window, please pull up”
I said “$21? Seriously?”
She said “yeah, unfortunately due to the pandemic, (and an apparent lack of abundant avai,ability at the time) the price of chicken has increased.
I had to cancel the order and bought a store bought chicken instead. My fixed budget didn’t increase nearly enough to keep,up with that kind of increase in prices.
I haven’t bought steak in awhile, as we’ve had to cut down pretty strictly, but last time I did, we got ny strip on sale for I think about $8.99 a lb- not too bad I guess. The store packages it as “prime” or “premium” somehting like,that, but it is anything but prime meat.
We used to raise chickens, and will probably have to get back to it soon. We do a smallish garden and can for winter months- a,ways good to have good tasting corn and carrots and green beans and peas for soups on cold winters days. They say there is a chicken virus thst will affect egg prices even more soon- gonna be rough going for awhile.
Yeah, I haven’t seen the annual increases in Medicare deduction from SS checks, or the increase from the Medicare supplement plan. But so far, so good!!!
Bird Flu...I rather suspect it has been helped in spreading...
Could,very well be. There is a very sick ideology of depopulationists, and it wouldn’t surprise me if they have concocted ways to starve populations to death. Also,greed plays a part. We send tons of food to places, but apparently much gets stolen and sold for high prices to enrich the elites.
Last year, it was only around $220.
Just remember, it's only 8% inflation (even if my calculator tells me the difference between these two numbers is closer to 60%).
“No way is fast food worth that.”
Restaurants that make fast food never use a timer. The only certainty is that it’s fast, but it may not be food.
I used to only eat name brands because the price over store brands was negligible.
Not so these days. The name brands can be priced over double what the store brands are.
I'm buying a lot more store brands. The Mahatma brand rice I normally buy used to cost around $3 for a 5 lb bag. The other day I noticed it was $5.60 at Walmart while the Walmart-brand rice was on $2.50. Needless to say, I bought the Walmart-brand.
Disclaimer: Opinions posted on Free Republic are those of the individual posters and do not necessarily represent the opinion of Free Republic or its management. All materials posted herein are protected by copyright law and the exemption for fair use of copyrighted works.