Depends on the product/service.
For example: gasoline went up from $3.92 to $4.11 in my area within a 9 day period. That's approximately a 5% jump in a little over a week. A loaf a bread last year cost me around $2.79 last year (not on sale), the same loaf is at around $4.19 one year later.
I bought a 10lb bag of rice a few months ago at $3.66. This past weekend it was $8.88.