My venison burgers for today’s BBQ cost me time and labor and 0.88 cents for the bullet.
Thank goodness my brothers are very good bow hunters. Last weekend we have venison parmesan for dinner.
You forgot to add in the
cost of your rifle, ammo @
a full box, your camping
gear, gasoline, license fees,
food, camo and orange
clothing, hunting boots, a
good sharp knife for
skinning, (assuming you
processed the deer yourself)
(If not, add in the butchers
fee), plus anything else
that makes the hunt more
convienient or comfortable,
your deer lease, feed corn,
corn spreaders...etc. The
list goes on and on.
Hunting of any sort is much
more expensive than buying
processed meat from the
store.
Saving money on the grocery
bill is not why we hunt. And
most spend a fortune in
anticipation of next years
hunting trip.