If they didn’t do this, imagine the price for the same size item at the beginning of his term and now? Double and more.
Simple basic math is just too complicated for dems.
Price per ounce….. waaaaaahhhhh.
Price per ounce or pound or unit is on about every price label in grocery stores.
When stores list price per steak because people are just to lazy.
Even with every cell phone having a Caculator. Some shoppers still don’t get it.
I quietly snicker in side when my wife asks how much is the sale price when something is 25% off.