Free Republic
Browse · Search
General/Chat
Topics · Post Article

To: goodwithagun
Hmmm, I buy a loaf of WalMart Wheat bread, $1.33. Put it in the freezer and thaw/toast as needed. One loaf lasts me at least 7 days.

Thats less than $0.20/day.

12 posted on 03/26/2011 8:45:08 AM PDT by MrPiper
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]


To: MrPiper

This recipe is for artisan bread which is very expensive in the stores.


14 posted on 03/26/2011 8:58:32 AM PDT by WhyisaTexasgirlinPA ("Elections have consequences...." Barry O. Thank you Scott Walker and WI Republicans!!)
[ Post Reply | Private Reply | To 12 | View Replies ]

To: MrPiper

Good on you. This recipe makes bread for $.50/loaf. For my growing family it is much more economical and super easy for mommy.


17 posted on 03/26/2011 9:19:20 AM PDT by goodwithagun (My gun has killed fewer people than Ted Kennedy's car.)
[ Post Reply | Private Reply | To 12 | View Replies ]

To: MrPiper

My wife made the mistake of buying Walmart bread once. It was simply awful.

When we buy bread from a store (I bake), we normally by from Allsups Convenience Store. Their bread is pretty good and is $1.20 for 2 loaves.

I have been the family baker for 35 years. We like fresh homemade bread of all types. (I don’t own a bread machine)


34 posted on 03/26/2011 10:26:19 AM PDT by Texas Fossil (Government, even in its best state is but a necessary evil; in its worst state an intolerable one)
[ Post Reply | Private Reply | To 12 | View Replies ]

Free Republic
Browse · Search
General/Chat
Topics · Post Article


FreeRepublic, LLC, PO BOX 9771, FRESNO, CA 93794
FreeRepublic.com is powered by software copyright 2000-2008 John Robinson