Took a crew into Burger King yesterday. They have a $6.99 “Indy” Burger. Really not impressed :^(
I was at McDonalds for the first time in years over spring break, and their double cheeseburger cost $2 something, but their cheeseburgers were only 99 cents each. So, my friends and I, being broke college students, each ordered two cheeseburgers then stuck them together. We couldn’t figure out what ridiculous logic cause something that used less than twice the resources be priced at more than twice as much!