Free Republic
Browse · Search
General/Chat
Topics · Post Article

To: blackdog

She stated that a person could eat satisfying nutritionally complete meals for .33 cents per person, per day. Of course her professors, classmates, and school wanted her scalp.


I can, and have, eaten very well on a couple of dollars a day.

I don’t have to. I am just frugal and enjoy the “hunt” of living well for little money. I sometimes spend money on restaurant meals because, occasionally, it is more convenient.

I think you meant 33 cents per person, per day, not .33 cents.

She was much more rigorous. We live in a golden age where poor people’s major problem is obesity.


90 posted on 06/13/2025 4:55:55 AM PDT by marktwain
[ Post Reply | Private Reply | To 73 | View Replies ]


To: marktwain
Yep. And yes, per person.

Greater benefit would be realized with social support services holding classes on how to shop for, prepare, cook, and store food in a family. Nutritional foods are not chips, grape soda, corn dogs, or fast food. You don't buy pre-packaged pudding cups, jello cups, soda, bottled water, or pre packaged anything.

I would argue that the less well off one is, the better your dietary options.

Dried peas, beans, lentils, rice, cornmeal, flour, seasonal greens, oatmeal, grits, cured salt pork, pasta, potatoes, etc....are dirt cheap.

The time spent preparing and eating this way is good, quality family time. It's work that builds family values, not the bottom line of Pepsico, Taco Bell, Proctor & Gamble, Nestlé, and KFC.

91 posted on 06/13/2025 6:18:58 AM PDT by blackdog ((Z28.310) Dogs are with us briefly. Politicians last on forever. Listen to your dog. )
[ Post Reply | Private Reply | To 90 | View Replies ]

Free Republic
Browse · Search
General/Chat
Topics · Post Article


FreeRepublic, LLC, PO BOX 9771, FRESNO, CA 93794
FreeRepublic.com is powered by software copyright 2000-2008 John Robinson