Bogus #’s. I do not spend 120.00 Dollars per week at the grocery and eat like a King (Thank you God!) and even end up stock piling staple items. It’s a shame these needless articles that defy monetary logic....but their are a lot of fool’s in our republic.
A few days ago, a youtuber compared a homemade burger to a Big Mac (price for the real Big Mac, fries and shake came to $11-something). Whew! No thanks. I’ll stick to homemade to keep the daily budget of $5/per person. Yeah, that’s real food, not rice and pasta.
There are countless fast food recipes online and you don’t have to worry about having someone spit in your burger, waste time in line, waste the drive time (that’d be an hour for us) and pay out the wahzoo. I can make 6 Schlotzsky original sandwiches at home for the price of 1 at the window. That is homemade buns and homemade dressing and the price might be better post big-C than it was back in the good ol’ days.
When the kids left home, they had life skills including cooking from scratch, but still gave each a Betty Crocker Cookbook.