Free Republic
Browse · Search
General/Chat
Topics · Post Article

Skip to comments.

THINK GASOLINE IS EXPENSIVE?
email from a friend | 2/19/2020 | unknown

Posted on 02/19/2020 3:09:31 AM PST by sodpoodle

click here to read article


Navigation: use the links below to view more comments.
first previous 1-2021-4041-6061-69 next last
To: Hot Tabasco; sodpoodle; Gamecock; SaveFerris
Absopure is $8.44 for five gallons. I would pass on the designer water. Likely a big deposit on the bottle.

Not sure what "Moland Springs" is charging.

Guess you'd have to carry it in smaller containers.

41 posted on 02/19/2020 6:21:56 AM PST by Larry Lucido
[ Post Reply | Private Reply | To 2 | View Replies]

To: fr_freak; sodpoodle
Or....about a dime a gallon. Maybe a nickel.


42 posted on 02/19/2020 6:23:51 AM PST by Larry Lucido
[ Post Reply | Private Reply | To 3 | View Replies]

To: minnesota_bound

“ Gas prices are too high in California.”

Government is responsible for that. Taxes on the gas cost way more than the actual gas.


43 posted on 02/19/2020 6:24:06 AM PST by bk1000 (Banned from Breitbart)
[ Post Reply | Private Reply | To 31 | View Replies]

To: sodpoodle
interesting But a specious comparison, for who uses gallons of Nyquil a week?

Someone calculated the cost of the ink; you won't believe it but it's true: $5,200 a gal. $5,200 A GALLON!!!

Yes, but this is what happens when you choose a $50 printer over a business model, esp the HP Officejet Pro 8610 8615 8620 8625 8630 (buy used?)

4 PK HP 950XL 951XL Ink Cartridges for HP Officejet Pro 8610 8615 8620 8625 8630 at $10.95 (houseoftoners)

And the black holds 53 millimeters of ink - the most I know of.

44 posted on 02/19/2020 6:32:57 AM PST by daniel1212 ( Trust the risen Lord Jesus to save you as a damned and destitute sinner + be baptized + follow Him)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: BobL

But can I bitch about the 57 cent gas tax INCREASE passed last week in Washington State?


45 posted on 02/19/2020 6:33:41 AM PST by RainMan (rainman)
[ Post Reply | Private Reply | To 9 | View Replies]

To: sodpoodle
Our public water leaves brown stains in the tub/shower, so I don’t drink it!!!

We grew up using that, unfiltered. Dad used to joke that it put hair on your chest. But the brown stain was only due to tannic acid. Later one a filtration plant was built and which removed it.

46 posted on 02/19/2020 6:36:51 AM PST by daniel1212 ( Trust the risen Lord Jesus to save you as a damned and destitute sinner + be baptized + follow Him)
[ Post Reply | Private Reply | To 4 | View Replies]

To: Hot Tabasco

When I was a child I had an aunt and uncle who lived a few miles away from us, out in the country. They had the most horrible tasting tap water! I remember asking my mother why their water tasted so bad. She told me it was “iron water.” I can still remember how it tasted and that’s been a long time ago.

I don’t know which is worse, iron water or sulfur water.

We also lived in the country and had well water but ours was good.


47 posted on 02/19/2020 6:40:17 AM PST by susannah59
[ Post Reply | Private Reply | To 14 | View Replies]

To: Tallguy

Packaging is some of the cost, but most of it is the cost of marketing, R&D (esp for medicines), and making a packaging size choice that makes the product viable. Imagine buying Nyquil by the gallon ... first, it would expire before you used it all, and it would be inconvenient, probably slopping a bunch around when you tried to pour out a dose, and it would run Vick’s out of business, because people would only buy their product once a decade. But it would be a lot cheaper per gallon than what you pay now.


48 posted on 02/19/2020 6:47:34 AM PST by RainMan (rainman)
[ Post Reply | Private Reply | To 38 | View Replies]

To: sodpoodle

Or go to Europe. That is an eye opener.


49 posted on 02/19/2020 6:47:57 AM PST by Georgia Girl 2 (The only purpose of a pistol is to fight your way back to the rifle you should never have dropped)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: sodpoodle

I’m curious, which of these items do we use gallons a day?


50 posted on 02/19/2020 6:49:51 AM PST by 1Old Pro
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: sodpoodle

In a similar vein, I haven’t calculated it but look at what an ounce of just about any perfume or cologne costs... Doesn’t even have to be high end stuff.


51 posted on 02/19/2020 6:52:21 AM PST by Afterguard (Deplorable me!)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: Moonman62; All

I used to live in Wilton, NH.
The town of Wilton had a well on this huge aquifer that supplied all the public water including my house. About 400 feet away from the town’s well was the well for Monadnock Spring waters bottling plant. The only difference with the taste of the water was the 100 year old cast iron pipes that the water ran through to get to my house 3 miles away.

Bottled water has become a huge part of the liquid refreshment industry. Dasani(owned by Coca Cola) is one of the largest volume sellers in the world now. As people have chosen to be more healthy, Coca Cola has seen their volume of the original product go down. People have realized that drinking 44 grams of sugar in a soda is not good for you.
Also, drinking saccharine sweetened drinks is probably not good for you.

I am guilty of buying San Pellegrino Italian mineral water.
I buy 12 packs of it in plastic bottles. It is bottled in northern Italy. It is then shipped by container truck to a port in Italy. Then it is loaded on a ship. That ship then transits the ocean probably to the port in NJ or Boston. Then it is loaded on another truck to the grocery distribution warehouse. Then by another truck to get to my local grocery store. Finally it gets loaded into my Toyota Tacoma pickup and brought to my house where I drink it. However, I am a good person BECAUSE I recycle those plastic bottles that have shipped 5000 MILES to get to my house.
(SARC)


52 posted on 02/19/2020 6:54:36 AM PST by woodbutcher1963
[ Post Reply | Private Reply | To 8 | View Replies]

To: Hot Tabasco
I could never understand why people would purchase water in plastic bottles when they have fresh water running from their faucets at home.......

It depends on where you are. Yes, if you are in Everett, Washington, the water out the tap is as good or better than anything in a bottle. But if you are in Rockford, Illinois; Columbus, Georgia; or Phoenix, Arizona the water is nasty. The proof is the damage done to a tea ketttle over time if using untreated water.

Of course, people who pay big bucks for bottled water are really paying for the bottle and often the refrigeration of same as much as for the water itself.

Our bottled water (irradiated, RO filtered, etc.) is purchased at a kiosque outside the CVS and is 20 cents a gallon. The article is cherry picking on costs.
53 posted on 02/19/2020 6:58:22 AM PST by Dr. Sivana (There is no salvation in politics)
[ Post Reply | Private Reply | To 2 | View Replies]

To: BobL

I ask, how much would you pay to NOT have to walk 20 miles?

$3.00? For sure.
$5.00? For sure, without changing driving habits.
$8.00? For sure, begin doing better planning to minimize gas.
$10.00? For sure, be very careful about driving.
$20.00? Now we are at a buck-a-mile. I’d still buy it.


54 posted on 02/19/2020 7:06:24 AM PST by super7man (Madam Defarge, knitting, knitting, always knitting)
[ Post Reply | Private Reply | To 9 | View Replies]

To: sodpoodle

I just checked my bottle of White Out.

MY bottle says .7 oz just over a half ounce.

128 ounces divided by .7 == 182.86 units.

182.86 times $1.39 == $254.18 per gallon.

I have used Liquid Paper & White Out for many years & I knew that small bottle wasn’t 7 ounces. ... close to a half pound.


55 posted on 02/19/2020 7:09:54 AM PST by ridesthemiles
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: BobL
In 1979, per capita income was $7,000, gasoline was $1.20 a gallon, and a typical car would get 15 MPG (maybe). Drive 15,000 miles and you needed 1000 gallons, which cost $1200. So 17% of ones income was needed for gasoline...in that scenario. Now fast forward to 2016 and per capita income is $33,000. Gasoline costs $2.50 per gallon and a typical car gets 25 MPG. So driving 15,000 miles costs $1500. But with our much higher income, gasoline is now only 4.5% of income.

And when I worked at a Mutual gas station in 1971 regular gas was 25 cents, 26 for high test. But the 21 ton (GVW) diesel truck that I later drove city and highway got about the same mileage as my Impala with its 327 engine!

56 posted on 02/19/2020 7:10:35 AM PST by daniel1212 ( Trust the risen Lord Jesus to save you as a damned and destitute sinner + be baptized + follow Him)
[ Post Reply | Private Reply | To 9 | View Replies]

To: Moonman62

Generic spring water in a gallon jug tastes so much better and it’s 96 cents.”””

Sorry to burst your bubble, but those dispensers of ‘spring water’ are really attached to the local municipal water source & are highly filtered.

I wonder how often those filters are replaced???


57 posted on 02/19/2020 7:15:02 AM PST by ridesthemiles
[ Post Reply | Private Reply | To 8 | View Replies]

To: Moonman62

Generic spring water in a gallon jug tastes so much better and it’s 96 cents.”””

Sorry to burst your bubble, but those dispensers of ‘spring water’ are really attached to the local municipal water source & are highly filtered.

I wonder how often those filters are replaced???

Also- I live on a private well.

IF I pumped 1,000 gallons a month (for my horses) at .96 a gallon, that would cost me $96. My current power bill is $63.12 and that power is also used for all of my appliances & computer & TV’s, and forced air heat distribution.


58 posted on 02/19/2020 7:18:36 AM PST by ridesthemiles
[ Post Reply | Private Reply | To 8 | View Replies]

To: ridesthemiles

Sorry to burst your bubble, but those dispensers of ‘spring water’ are really attached to the local municipal water source & are highly filtered.

...

Nope. The spring water is spring water. I read the label.

Filtered municipal water is sold as drinking water. I got that one time and it definitely tasted worse than the spring water. It also has a bit of a color tint to it.

BTW. I drink a lot less water than your horses, and if I had horses I wouldn’t give them bottled spring water.


59 posted on 02/19/2020 7:33:27 AM PST by Moonman62 (Charity comes from wealth.)
[ Post Reply | Private Reply | To 58 | View Replies]

To: ridesthemiles

$96 should be $960 Too early to calculate correctly.


60 posted on 02/19/2020 7:55:01 AM PST by ridesthemiles
[ Post Reply | Private Reply | To 58 | View Replies]


Navigation: use the links below to view more comments.
first previous 1-2021-4041-6061-69 next last

Disclaimer: Opinions posted on Free Republic are those of the individual posters and do not necessarily represent the opinion of Free Republic or its management. All materials posted herein are protected by copyright law and the exemption for fair use of copyrighted works.

Free Republic
Browse · Search
General/Chat
Topics · Post Article

FreeRepublic, LLC, PO BOX 9771, FRESNO, CA 93794
FreeRepublic.com is powered by software copyright 2000-2008 John Robinson