#1 - You are going to be busy.
#2 - I am jealous.
#3 - Do you plan to market some of this bounty?
#4 - I am jealous.
#5 - White corn is nice.
Waah, I want to live in the country and farm... Waahhh!!
LOL!!!!
#1 - Don't I know it!!!
#2 - Don't be, see above!
#3 - Yes, I'm planning to have a roadside stand
#4 - See #2
#5 - I love white corn, alas so do the deer :(
I forgot to mention the 100 strawberry plants and 12 raspberry bushes I put in last year.
Besides planning on selling the fresh veggies and herbs, I make jelly from the peppers. I made 12 jars of Habanero jelly on Sunday and I have enough left in the freezer to make 36 more (3 batches). Yesterday I made orange marmalade and today I made blueberry jam, I have enough blueberries (from the freezer) for 3 more batches.
We found a pick your own orchard for blueberries, plums, pears, and apples. In season, bluberries are 75 cents a pound....when they are $4 a pint in the supermarket, it's a no-brainer to pick our own. Late last summer, before school started a friend and I took our 3 kids and spent a couple hours there. For about $15 I got 10pounds of blueberries, and we had apples, pears, and plums, and the 3 girls had an absolute blast....including the 2year old!
Talk about cheap entertainment. And HEALTHY entertainment to boot. I honestly thought the 2 8 year olds would be sick by the time we got home, between them they ate 5 pounds of pears, just in the car. I have no idea how many blueberries they ate while picking, only the 2 year old had the telltale signs of how much she ate :)
I live "in the country". I don't garden. I hate gardening. :( I know - I'm bad. :(