Posted on 01/27/2006 7:09:45 PM PST by xzins
:>)
And we're not even sure about those, are we?
Excellent post.
"So what happened to our education system?"
http://www.johntaylorgatto.com/chapters/index.htm
Well, I am sure today's kids could answer at least get ONE of these.....
this reminds me of when my son (6 at the time) was reviewing the digestive system while we were driving around one day... he started describing what was happening with the apple he was eating... being mixed with the saliva, through the esophagus, stomach, yada, yada, yada, intestines... then mommy (moi) jumps in and say, "and it all comes out of your little bun-bun?!" and he looks at me disgusted and says, "well, i call it anus."
hubby and i bursted out laughing... we homeschool, btw...
---Name three township, three county, and three state officers and state what office each person holds. Why do so many men dislike holding township offices?---
The beginning sounds like ebonics was taking hold.
Our parents and grandparents had excellent education in public schools. They had discipline in the classroom and a tough cirriculum. I had the same in the 60's for elementary. There is little classroom control now and many of the teachers are not equipped to deal with it.
I got $1156.155 for the math question.
(with a calculator) :>)
Anyone else try it?
Yeah, but did they know how to put a condom on a banana?
As I read through that test, I thought about this office-holder question. It really is an excellent thing to know.
Why don't our kids do this anymore? Seriously.
$9.00 per M? What's M?
Pre-depression era, I think.
I don't think Chiquita had invented bananas yet. :>)
Isn't that James Bond's boss?
1200 bricks per M I presume?
Teaching Math In 1950
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price. What is his profit?
Teaching Math In 1960
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price, or $80. What is his profit?
Teaching Math In 1970
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80. Did he make a profit?
Teaching Math In 1980
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80 and his profit is $20. Your assignment: Underline the number 20.
Teaching Math In 1990
A logger cuts down a beautiful forest because he is selfish and inconsiderate and cares nothing for the habitat of animals or the preservation of our woodlands. He does this so he can make a profit of $20. What do you think of this way of making a living? Topic for class participation after answering the question: How did the birds and squirrels feel as the logger cut down their homes? (There are no wrong answers.)
Teaching Math In 2006
Un maderero vende una carga de camion de troncos para la asserraduria por $100. El cuesto de la produccion era $80. Cuanto es su provecho?
Disclaimer: Opinions posted on Free Republic are those of the individual posters and do not necessarily represent the opinion of Free Republic or its management. All materials posted herein are protected by copyright law and the exemption for fair use of copyrighted works.