Free Republic
Browse · Search
Bloggers & Personal
Topics · Post Article

To: PJ-Comix
A crappy bagel costs $.69 and a crappier muffin is $1.49 at the supermarket. A 16 oz can of soup is $2.19...for broth and a few pieces of pasta. Brown rice is $1.79 lb and bread and milk are near $4.00.

I know. It's all I can do to keep the pantry stocked with Beluga caviar for the kids' after school snacks. Oh, and just the other day I had to drive the SUV all over Cuyahoga county looking for some white winter truffles and they were $60.00 for an ounce. This is insane; how are we supposed to live?

83 posted on 05/13/2008 8:46:44 AM PDT by Paul Heinzman (Out of chaos comes comedy.)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]


To: Paul Heinzman

I miss Cuyahoga County!


116 posted on 05/13/2008 10:46:26 AM PDT by netmilsmom (I am Ironman. (but really made from Gold plated titanium))
[ Post Reply | Private Reply | To 83 | View Replies ]

Free Republic
Browse · Search
Bloggers & Personal
Topics · Post Article


FreeRepublic, LLC, PO BOX 9771, FRESNO, CA 93794
FreeRepublic.com is powered by software copyright 2000-2008 John Robinson