Free Republic
Browse · Search
News/Activism
Topics · Post Article

To: arthurus

I’m sympathetic, but spending $1000 a month on food for a family of three is unnecessary. And I say that as one living in one of the most expensive areas in the US.


2 posted on 09/24/2012 11:56:11 AM PDT by ottbmare (The OTTB Mare)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies ]


To: ottbmare

Agreed. We couldn’t spend that much on food if we tried. Maybe they are eating out ALOT or having $20 restaurant lunches?


6 posted on 09/24/2012 12:01:05 PM PDT by NEMDF
[ Post Reply | Private Reply | To 2 | View Replies ]

To: ottbmare
According to the phone contact on her website she lives in Hayden, ID. How on earth could you spend a grand a month there?
8 posted on 09/24/2012 12:05:10 PM PDT by raybbr (People who still support Obama are either a Marxist or a moron.)
[ Post Reply | Private Reply | To 2 | View Replies ]

To: ottbmare

I spend about 660.00 a month for a family of 4, and we have a bunch of those food wholesale type grocery stores... Winco, FoodMax, Foods Co, it makes alot of difference. Granted a portion of this amount goes towards vitamins and alternative “medicine”.


23 posted on 09/24/2012 12:56:34 PM PDT by diamond6 (Freerepublic.com and Hillbuzz.org are my go to sites for conservative news.)
[ Post Reply | Private Reply | To 2 | View Replies ]

To: ottbmare

I spend about 660.00 a month for a family of 4, and we have a bunch of those food wholesale type grocery stores... Winco, FoodMax, Foods Co, it makes a big difference. Granted a portion of this amount goes towards vitamins and alternative “medicine”.


24 posted on 09/24/2012 12:56:54 PM PDT by diamond6 (Freerepublic.com and Hillbuzz.org are my go to sites for conservative news.)
[ Post Reply | Private Reply | To 2 | View Replies ]

To: ottbmare

A friend called me this morning to report he’d gone grocery shopping with his son in Manhattan. He was shocked that chicken was $7.95 a lb for the store brand, and $12.99 a lb. for “all natural”.


30 posted on 09/24/2012 1:23:48 PM PDT by sockmonkey (Of Course I didn't read the article. This is FreeRepublic, afterall.)
[ Post Reply | Private Reply | To 2 | View Replies ]

To: ottbmare

I just came back from the grocery store. Paid $7 and change for a jar of Jif peanut butter and $2.19 for a can - one can, regular size, not large - of Campbell’s vegetable soup. A 2-pound bag of frozen mixed vegetables was $4.99. (!!) With these prices, I could see how a family of 3 could spend $1000/month on groceries.


33 posted on 09/24/2012 1:50:04 PM PDT by Fast Moving Angel (A moral wrong is not a civil right: No religious sanction of an irreligious act.)
[ Post Reply | Private Reply | To 2 | View Replies ]

Free Republic
Browse · Search
News/Activism
Topics · Post Article


FreeRepublic, LLC, PO BOX 9771, FRESNO, CA 93794
FreeRepublic.com is powered by software copyright 2000-2008 John Robinson