Free Republic
Browse · Search
General/Chat
Topics · Post Article

Skip to comments.

Survey: how much do you spend on food in an average month? (Vanity)
March 10, 2013 | sfimom

Posted on 03/10/2013 10:04:56 AM PDT by sfimom

click here to read article


Navigation: use the links below to view more comments.
first previous 1-2021-4041-6061-73 next last
To: Gen.Blather

I used to track household costs like this when I was off from work and my friend was going through a divorce... I was coming over to let his dogs out mid day... and eventually he just asked me to move in.

Our arrangement had me buying fuel oil, groceries and doing stuff around the property like cutting the lawn, cooking, cleaning, installing a custom designed HVAC control for moving hot air from the pelletstove in the basement den to the rest of the house... servicing the oil burner on the water heater... all sorta stuff.

Well I remember tracking costs and I had the groceries and dry goods provisioning down to about $11 per day for both of us... plus, we did a shitload of entertaining at the farmhouse... and my groceries covered that too.

Granted, sometimes he would not show up for dinner... but I was making good healthy homecooked meals (other than chili cheese fry night... hahahaha!)... but it was a lot of work. I was constantly checking all the circulars for the sale items... constantly cutting USEABLE coupons for staple items... and being extra frugal buying stuff like cheese ends from the deli department (perfect for Mac-N-Cheese), produce that had tiny imperfections... or the bagels in the bulk bins went from 89 cents each to $1.99/dozen at 8:30pm... I made good use of the 1967 chest freezer that cost him $60 to run until I defrosted it... which hadn’t been done in 20 years.

Anyways... $11/day for 2 guys plus weekend entertainment of a houseful of lady friends.


41 posted on 03/10/2013 12:07:57 PM PDT by Rodamala
[ Post Reply | Private Reply | To 9 | View Replies]

To: illiac

“Buy bulk from Costco.”

How can you shop at that commie outfit and call yourself a conservative?

j/k but that’s the attitude too often that if you buy/watch/listen to any enterprise with a lefty you should hang your head in shame and you have forfeited your conservative bona fides.

That fact is, we can’t avoid them altogether. Kills me to shop at Costco, but I do it to the same $400-500/mo. tune as you.


42 posted on 03/10/2013 12:11:55 PM PDT by EDINVA
[ Post Reply | Private Reply | To 15 | View Replies]

To: mnehring

that prepackaged stuff is what my old roommate would get when he went all ADHD and self medicated himself by going to the snooty Wegmans. Why buy Amy’s premade soup when you can have homemade I mean completely from scratch including homemade chicken stock... every week.

My specialty was cream of asparagus... when asparagus went on sale... I would think nothing of buying 5 lbs at a clip to make a HUGE batch. Amy’s? Pftt!


43 posted on 03/10/2013 12:12:08 PM PDT by Rodamala
[ Post Reply | Private Reply | To 8 | View Replies]

To: Kirkwood

if milk were not price fixed by the gubmint it would be $7+/gsllon for grocery store milk.


44 posted on 03/10/2013 12:16:44 PM PDT by Rodamala
[ Post Reply | Private Reply | To 32 | View Replies]

To: sfimom

Up until a month ago we had four additional grandkids with us plus the two usual ones (the extras were here for 7-8 months). My wife is from a poorer Asian country and knows how to economize. So I’d say she was doing it for around $350-$400/month for all of them, although school lunches for some of them distort it as do my $3.45 breakfasts at BK every day and other occasional fast food meals. My wife goes heavy on the vegetables and fruits although sliced turkey is one of the big items also. We buy gallons of 2% milk for about $2.49 here. The meals for the extra kids couldn’t have been too bad, since the kids all gained weight from their former scrawny selves. Now that they have gone back we expect the healthful eating to cease and the ribcages to emerge again :<( Best wishes to your family.


45 posted on 03/10/2013 12:29:29 PM PDT by steve86 (Acerbic by Nature, not NurtureĀ™)
[ Post Reply | Private Reply | To 12 | View Replies]

To: Not gonna take it anymore

I wouldn’t give it to a child either, or an adult, except for external application where it is known to work against skin infections (or at least a proper preparation can). No science-based peer-reviewed experimental evidence exists that it can work internally against infections. Yeah, I guess it’s all a big conspiracy against home medicine and it really does work LOL.


46 posted on 03/10/2013 12:35:39 PM PDT by steve86 (Acerbic by Nature, not NurtureĀ™)
[ Post Reply | Private Reply | To 19 | View Replies]

To: tbw2
$600 / month grocery

Wait until they're teenagers. $600 will seem cheap.

47 posted on 03/10/2013 12:46:24 PM PDT by Ouderkirk (Obama has turned America into an aristocracy of the unaccomplished.)
[ Post Reply | Private Reply | To 5 | View Replies]

To: sfimom
My wife and I go out to each 3-4 nights each week (we both work) and spend an average of $90 each time as I usually have a couple of drinks with the meal, usually wine. So I figure around $1500 for that. We do most of our grocery shopping between Whole Foods, Trader Joes and the local butcher shops and probably around $200 a week for that ($800 a month).

So around $2500 a month on average for food.

48 posted on 03/10/2013 12:52:20 PM PDT by SamAdams76
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: sfimom

Cooking a nutritious, full diet from scratch, an individual can be healthy and more active than most Americans on about $3 per day in our USA (others requiring higher calorie intakes—infantry soldiers, athletes requiring much endurance, and the like). Much less for those with livestock and gardens in arable areas with temperate climates. Study nutrition thoroughly, though (especially for extra calcium and protein for those who work hard).


49 posted on 03/10/2013 1:04:33 PM PDT by familyop (We Baby Boomers are croaking in an avalanche of rotten politics smelled around the planet.)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: sfimom

About $650 a month and that includes TP and paper towels.

Two people , my wife and myself, but we feed the kids and Grandkids most every Sunday, that adds up fast.

We seldom eat out, we went out last Friday and spent $70 bucks on a meal, I almost crapped when I saw the menu, but we were there so we decided to stay.

The Food Lion is 15 miles away and we go to the local store that closer, for bread and milk when we have to, we get a royal screwing there.


50 posted on 03/10/2013 1:11:01 PM PDT by Venturer
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: sfimom

Here’s a more specific tip for those who want to cut costs. Cook rice the day before breakfast. For breakfast, stir quite a bit of pre-cooked rice and a little cheese in with eggs to scramble. Maybe add a little black pepper. [I like red pepper, but most folks—especially kids—regard that as being way too hot and spicy.] Goes good with home-baked or biscuits or biscuits fried on a touch of butter.

There’s rice-cooking advice around the net for those who can’t get the stuff to be soft and non-sticky. Have fun. Enjoy the slide.


51 posted on 03/10/2013 1:12:04 PM PDT by familyop (We Baby Boomers are croaking in an avalanche of rotten politics smelled around the planet.)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: Venturer
I cook for myself but do treat myself to an all-you-can-eat buffet about once a month. I love seafood and especially shrimp. I can pig out for seven bucks including a large ice tea.


52 posted on 03/10/2013 1:20:30 PM PDT by JoeProBono (A closed mouth gathers no feet - Mater tua caligas exercitus gerit ;-{)
[ Post Reply | Private Reply | To 50 | View Replies]

To: JoeProBono

7 bucks?

Man I’d be living there....


53 posted on 03/10/2013 1:22:27 PM PDT by nascarnation (Baraq's economic policy: trickle up poverty)
[ Post Reply | Private Reply | To 52 | View Replies]

To: Grams A
same here - just me... i guess i avg about $200 month in food but i buy detergent, tp etc to last at least three months at a time so that's why my bill is pretty high sometimes

i do all my shopping at wally's as it takes more time and gas to goto other places to save about what it takes in gas to get there

i only go out/eat out on fri nights and that usually runs ~$50... gotta splurge a little 8^)

54 posted on 03/10/2013 1:23:51 PM PDT by Chode (Stand UP and Be Counted, or line up and be numbered - *DTOM* -ww- NO Pity for the LAZY)
[ Post Reply | Private Reply | To 29 | View Replies]

To: Chode

I agree with the need to splurge a bit on occasion. Tried to convince the cat that at the end of a very long month she really can get by on an occasional bowl of cereal or an omelet for dinner but have a little trouble with that.


55 posted on 03/10/2013 1:44:45 PM PDT by Grams A (The Sun will rise in the East in the morning and God is still on his throne.)
[ Post Reply | Private Reply | To 54 | View Replies]

To: Grams A
cats... 8^)
56 posted on 03/10/2013 2:22:03 PM PDT by Chode (Stand UP and Be Counted, or line up and be numbered - *DTOM* -ww- NO Pity for the LAZY)
[ Post Reply | Private Reply | To 55 | View Replies]

To: Rodamala

On principle I complete agree. It is just a matter of time when you only have 10 minutes to quickly throw something together and run. I usually avoid all the frozen and processed stuff but my wife and I eat completely different so she gets what she wants and I don’t bug her about it. She is in super shape so I’m not complaining.


57 posted on 03/10/2013 3:18:13 PM PDT by mnehring
[ Post Reply | Private Reply | To 43 | View Replies]

To: Ouderkirk

Family of 4 with two athletic teens. Spend around $750 per month but I buy lots of supplements and extra protein drinks. I am happy to say that both kids have never had to visit a dr or emergency room in 18/16 yrs so we have saved big bucks in medical. oh and they both have nice straight teeth so that is a car right there LOL!


58 posted on 03/10/2013 4:46:07 PM PDT by happyhomemaker (Rejoice in hope, be patient in tribulation, be constant in prayer. Rom 12:12)
[ Post Reply | Private Reply | To 47 | View Replies]

To: Rodamala

I’m sorry, do you think government intervention keeps milk prices low?


59 posted on 03/10/2013 6:00:09 PM PDT by SoothingDave
[ Post Reply | Private Reply | To 44 | View Replies]

To: My hearts in London - Everett

My Heart’s...is your colloidal silver solution pale yellow or clear? Do you generate your own?

I seen both colors rated preferred. Don’t know which is best or if there’s little difference.


60 posted on 03/10/2013 6:23:54 PM PDT by Mortrey (Impeach President Soros)
[ Post Reply | Private Reply | To 17 | View Replies]


Navigation: use the links below to view more comments.
first previous 1-2021-4041-6061-73 next last

Disclaimer: Opinions posted on Free Republic are those of the individual posters and do not necessarily represent the opinion of Free Republic or its management. All materials posted herein are protected by copyright law and the exemption for fair use of copyrighted works.

Free Republic
Browse · Search
General/Chat
Topics · Post Article

FreeRepublic, LLC, PO BOX 9771, FRESNO, CA 93794
FreeRepublic.com is powered by software copyright 2000-2008 John Robinson