Free Republic
Browse · Search
General/Chat
Topics · Post Article

Skip to comments.

Survey: how much do you spend on food in an average month? (Vanity)
March 10, 2013 | sfimom

Posted on 03/10/2013 10:04:56 AM PDT by sfimom

How much do you spend on food in an average month? Please include eating out. How many people are you feeding and what is your typical diet? What do you do to supplement your diet?


TOPICS: Business/Economy; Chit/Chat; Food; Gardening
KEYWORDS:
Navigation: use the links below to view more comments.
first 1-5051-73 next last
With grocery prices rising I am curious to see how others are faring and what changes you have made.
1 posted on 03/10/2013 10:04:56 AM PDT by sfimom
[ Post Reply | Private Reply | View Replies]

To: sfimom

My biggest change is to inspect the labeling of the package to ensure that I don’t buy anything that comes from a blue state if I can help it. I damned sure don’t buy any vegetables from California, for instance.


2 posted on 03/10/2013 10:07:53 AM PDT by Gaffer
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: sfimom

I’m getting stronger in my advancing years. I can remember a time when I couldn’t lift $100 worth of groceries. These days I have no problem carrying out $100 worth of food.


3 posted on 03/10/2013 10:11:09 AM PDT by umgud
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: sfimom

i don’t know about monthly but Friday i went to the local Shop Rite- i usually stick to sale items...2 Cantalopes ($1.49/each), 5 lbs oranges ($3.99), 2/16oz containers of strawberries ($1.99/each), 5lbs of chicken thighs ($6/ on sale $1.19/lbs), one large box of cornflakes ($4.50), one 33 oz container of plain greek yogurt ($3), 5 bottles of gatorade ($5, 16 oz Cream Cheese ($3.00) + tax....no milk or eggs or beef....almost $40 with my price plus card!!!!


4 posted on 03/10/2013 10:11:40 AM PDT by God luvs America (63.5 million pay no income tax and vote for DemoKrats...)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: sfimom

$600 / month grocery
$200 / month eating out
household expenses like toiletries are separate
This is for a family of 4 people, no pets


5 posted on 03/10/2013 10:12:17 AM PDT by tbw2
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: sfimom

Family of a Dad, a Mom and a 16 year old daughter about $250 p/w. We don’t eat crap. We never eat out. My wife is a great cook and cooks homemade every night.


6 posted on 03/10/2013 10:12:29 AM PDT by albie (re)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: sfimom

$200 a month —


7 posted on 03/10/2013 10:12:41 AM PDT by Uncle Chip
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: sfimom

I stopped keeping track a long time ago. Too much. We both try to eat rather healthy most of the time. My wife is a vegetarian who buys a lot of specialty foods (goes nuts for Amy’s and Kashi meals).


8 posted on 03/10/2013 10:15:08 AM PDT by mnehring
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: albie

That’s approximately $12/day/person. I figure $15/day/person.

But it’s gas, taxes and insurance that have been going up; much more so than foo.


9 posted on 03/10/2013 10:16:04 AM PDT by Gen.Blather
[ Post Reply | Private Reply | To 6 | View Replies]

To: umgud

“I’m getting stronger in my advancing years. I can remember a time when I couldn’t lift $100 worth of groceries. These days I have no problem carrying out $100 worth of food.”

Very,very funny!


10 posted on 03/10/2013 10:16:15 AM PDT by Cyman
[ Post Reply | Private Reply | To 3 | View Replies]

To: sfimom
$120 a week for food for our family. this budget line does not include household items like TP, cleaning products, etc. We get the veggies from the local farmers market.
11 posted on 03/10/2013 10:16:41 AM PDT by IllumiNaughtyByNature ($1.84 - The price of a gallon of gas on Jan. 20th, 2009.)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: sfimom

I spent over $400 yesterday. Primarily beans rice and pasts. No meat. No vegetables. No fruits. No dairy. I did get oils and seasonings. This will just barely feed my family of eight for the month. Ill spend another 150+ next week for fruits and veggies. Cant afford meat but I have a few chickens for eggs and two milk goats.


12 posted on 03/10/2013 10:17:12 AM PDT by sfimom
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: sfimom
to tell the truth, i have never looked at the price of the stuff i buy

that said, my weekly bill runs from $20 to $100 for food and consumables(TP, bowl cleaner, detergent, etc included) but it all depends on what i am out of at the time which sometimes is nothing, so all i'm buying is milk, yogurt, bread and maybe a couple other things, but on average i'd say my weekly average cost has risen at least $10...

13 posted on 03/10/2013 10:19:52 AM PDT by Chode (Stand UP and Be Counted, or line up and be numbered - *DTOM* -ww- NO Pity for the LAZY)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: sfimom

Three observations on food:
It is WAY more expensive.
It should be WAY less expensive because technology has advanced.
It only has a shadow of the quality it used to have.

And someone please explain why it is as expensive to buy food in the supermarket as it is to buy it in restaurants?


14 posted on 03/10/2013 10:22:04 AM PDT by Born to Conserve
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: sfimom

$400 - 500 per month.

Buy bulk from Costco.

Break down large roast for stews and soups, chicken for a myriad of dishes. and turkey. Wife does not like seafood (except shrimp) so we will buy a bag of 16-20 shrimp and use in an occasional shrimp cocktail for a treat.

Buy tomato products by the case.

Pasta, beans and rice in large bags.

Eat out once in a while. but not much more than $30 for two since it is usually breakfast or lunch (being seniors helps get discounts).

We freeze what we have not eaten and time and date it all so we know what is still edible after a period of time. So many dished freeze well.


15 posted on 03/10/2013 10:27:14 AM PDT by illiac (If we don't change directions soon, we'll get where we're going)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: sfimom

Between regular foodstuffs at Fred Meyer, specialty items at Whole Foods, and the farmers market, probably around $125 per week just for me. It’s not cheap to support your local farmers and ranchers, but it sure is delicious!


16 posted on 03/10/2013 10:29:39 AM PDT by andyk (I have sworn...eternal hostility against every form of tyranny over the mind of man.)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: sfimom

I spend $300-350 a month to feed two adults and a toddler ~ and that eating organic. The boy gets supplements, DHA, probiotic, iodine, D3, a multivitamin, and a few drops of colloidal silver. I don’t buy many prepared foods. I mostly cook from whole foods. I even make our own chinese food, but that’s about $40 extra when we do that. We end up with 50 egg rolls and 50 crab rangoon for that price so it’s worth it.


17 posted on 03/10/2013 10:38:12 AM PDT by My hearts in London - Everett (Gingrich or bust! (5/7/12, I guess it's bust.))
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: sfimom

About $50/week for 1 person. That includes a $5 sandwich made at the deli once a week as a special treat, but when I do that I also skip a meal that day.


18 posted on 03/10/2013 10:44:23 AM PDT by Kirkwood (Zombie Hunter)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: My hearts in London - Everett

https://www.mayoclinic.com/health/colloidal-silver/AN01682

Colloidal silver: Is it safe or effective?
My dad takes colloidal silver for his health, but is it safe?

Answer
from Brent A. Bauer, M.D.

Colloidal silver isn’t considered safe or effective for any of the health claims manufacturers make. Silver has no known purpose in the body. Nor is it an essential mineral, as some sellers of silver products claim.

Colloidal silver products are made of tiny silver particles suspended in a liquid — the same type of precious metal used in jewelry, dental fillings, silverware and other consumer goods. Colloidal silver products are usually marketed as dietary supplements that are taken by mouth. Colloidal silver products also come in forms to be injected or applied to the skin.

Manufacturers of colloidal silver products often claim that they are cure-alls, boosting your immune system, fighting bacteria and viruses, and treating cancer, HIV/AIDS, shingles, herpes, eye ailments and prostatitis. However, no sound scientific studies to evaluate these health claims have been published in reputable medical journals. In fact, the Food and Drug Administration has taken action against some manufacturers of colloidal silver products for making unproven health claims.

It’s not clear how much colloidal silver may be harmful, but it can build up in your body’s tissues over months or years. Most commonly, this results in argyria (ahr-JIR-e-uh), a blue-gray discoloration of your skin, eyes, internal organs, nails and gums. While argyria doesn’t pose a serious health problem, it can be a cosmetic concern because it doesn’t go away when you stop taking silver products.

Rarely, excessive doses of colloidal silver can cause possibly irreversible serious health problems, including kidney damage and neurological problems such as seizures. Colloidal silver products may also interact with medications, including penicillamine, quinolone, tetracycline and thyroxine medications.


19 posted on 03/10/2013 10:47:03 AM PDT by Not gonna take it anymore (If Obama were twice as smart as he is, he would be a wit)
[ Post Reply | Private Reply | To 17 | View Replies]

To: tbw2

And prices for toiletries and cleaning products are exhorbitantly high and going up as we speak.

And “they” pretend (lie) tht there is no inflation.

That is, much like everything else government bleats, bullcrap.


20 posted on 03/10/2013 10:48:09 AM PDT by XenaLee (The only good commie is a dead commie.)
[ Post Reply | Private Reply | To 5 | View Replies]

To: sfimom

$50/mo /eat out
$250. mo /groceries only

single person, not including doggie food & treats (yeesh!) She gets the best...Blue Buffalo, no chinese treats.

I buy chicken and meats and dairy ...but not much meat...from whole Foods cause I don’t want the chemicals and hormones. I also buy calcium and magnesium supplements from the health store. fresh produce and hummus and kettle chips and raw nuts from Sam’s Club..though now I hear the real and safest canned tuna comes from Costco. Starbucks coffe and I brew it myself every morning.

Food and ALL prices have fone UP AND UP AND UP.
I have NO idea how I am going to make it in retirement..which is why I haven’t retired yet.ha.


21 posted on 03/10/2013 10:59:53 AM PDT by Recovering Ex-hippie (Go Galt!)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: Not gonna take it anymore

And that MD has no idea what he’s talking about. I posted the supplements because the OP asked, not because I wanted a debate or lecture on those I or my family choose to take. I have personal experience with the remarkable power of colloidal silver.


22 posted on 03/10/2013 11:01:26 AM PDT by My hearts in London - Everett (Gingrich or bust! (5/7/12, I guess it's bust.))
[ Post Reply | Private Reply | To 19 | View Replies]

To: sfimom

“How much do you spend on food in an average month?”

~$500 per month.

“How many people are you feeding and what is your typical diet?”

Two and sometimes unavoidable, unwamted visits from the stepson and step-grandson. The additional food does not bother me but when they are here I cannot be a slob in my own home. I have to be ‘nice’ and always smile. ;-)

Normal, good ol’ American meals. Nothing extravagant except filet mignon every Sunday.

“What do you do to supplement your diet?”

Theragram M Premier 50+ - 2 per day, Vitamin E - 400 USP Units per day, Potassium Gluconate - 99 mg per day. Various and sundry ‘comfort foods’.

Anything else?


23 posted on 03/10/2013 11:02:35 AM PDT by spel_grammer_an_punct_polise (Learn three chords and you, too, can be a Rock Star!)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: sfimom

We spend $100 to $120 a week, including tissues, paper towels, soaps, etc., for a family of four. It’s the same amount we’ve spent for the last five years or so. But now, my wife spends a lot more time with coupons and looking for deals, and buying mostly from a discount store. We eat good, healthy food, but a little less meat now, and more “store brand” stuff.


24 posted on 03/10/2013 11:04:52 AM PDT by WildSnail (The US government now has more control over the people than the old Soviet Union ever dreamed of)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: sfimom

I have noticed a distinct increase in recent months. My typical grocery shopping (for just me) is every week to 10 days and was averaging about $30 per trip. Now, it is running about $50 per trip.

I used to see more subtle price increases — a few cents on items per trip. Now, I typically see increases of 50-cents or more.

Eggs were 50-cents/doz for a year. Recently, the prices shot up to $1.75.

Milk, $2.00/gal. Now, $2.75.

Large bottle of store brand antacid was $3.27 for years. Now, it is $3.98.

Pork rinds jumped from $1.28 to $1.78 for the same size bag.

But, thank goodness our FED tells us inflation is running at minus 5% or some such non-sense. [/s]


25 posted on 03/10/2013 11:05:36 AM PDT by TomGuy
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: WildSnail

Oh, I forgot. Multivitamin supplements.


26 posted on 03/10/2013 11:07:17 AM PDT by WildSnail (The US government now has more control over the people than the old Soviet Union ever dreamed of)
[ Post Reply | Private Reply | To 24 | View Replies]

To: TomGuy

“I have noticed a distinct increase in recent months.”

The other little trick that food processors use is to decrease the amount in any given product and keep the price the same.

They really do think that we ‘commoners’ are stupid.


27 posted on 03/10/2013 11:09:21 AM PDT by spel_grammer_an_punct_polise (Learn three chords and you, too, can be a Rock Star!)
[ Post Reply | Private Reply | To 25 | View Replies]

To: spel_grammer_an_punct_polise

True.

I laugh about one store that changed out their shopping carts recently. I say the reason is that so many products got downsized they needed newer carts with lesser distances between the slats to keep packages from slipping out of the old carts onto the floor.


28 posted on 03/10/2013 11:14:26 AM PDT by TomGuy
[ Post Reply | Private Reply | To 27 | View Replies]

To: Uncle Chip; Chode; Kirkwood

I’m one of those nuts that keeps track of everything I spend. In 2012 my dining out averaged $65 a month which includes monthly business meetings with clients. Groceries average $140 a month. In November I found a great on-line company that was giving a huge discount and free shipping so ordered a years supply of Cheer, Cascade, toilet tissue and paper towels.

There are lots of things I no longer buy at the store because they just cost too much. I look for those items which are buy 1, get 1 free. Have lots of coupons I ended up not using because the brand available by a coupon cost more with the coupon than other brands without a coupon. Also started frequenting the Dollar Tree more.

Before 2012 I used to spend up to $400 a month and a whole lot more eating out. Not easy or fun to cook for just one. Gas, insurance and taxes all keep going up so that money had to come out of the grocery budget.


29 posted on 03/10/2013 11:16:48 AM PDT by Grams A (The Sun will rise in the East in the morning and God is still on his throne.)
[ Post Reply | Private Reply | To 7 | View Replies]

To: tbw2; sfimom

Yep, our food expense is about the same, for 4 people and 4 pets.


30 posted on 03/10/2013 11:19:49 AM PDT by Peanut Gallery
[ Post Reply | Private Reply | To 5 | View Replies]

To: sfimom

Thanks for posting this, it’s interesting to see the various responses. I have no idea what I spend on food but it’s a lot because we eat lots of organic and go out about 10x a month for dinner and lunch out every day. Now I feel like I should look into it.


31 posted on 03/10/2013 11:22:27 AM PDT by rudabaga
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: TomGuy

You’re so lucky. Milk is $5.59 a gallon here and eggs are about $2.79/doz.


32 posted on 03/10/2013 11:26:30 AM PDT by Kirkwood (Zombie Hunter)
[ Post Reply | Private Reply | To 25 | View Replies]

To: sfimom
It has gotten real difficult for me the last few months. Difficult enough that I've lost about 15lbs. between Dec. and now.

I shop a lot at the local Dollar Tree for things like toiletries and food basics. I've been surprised most weeks at what I find there for under a total bill of $20.00.

Meat is a rare treat anymore, even lunch meat or cheese is a ‘gift’ to myself once a month. I honestly can't even stand the thought of walking into a grocery store! It is too upsetting. Last time I was in one hoping to get an after holiday turkey cheap...let's just say it was emotionally difficult. I was happy to get out of there.

I still have zucchini, corn, and strawberries from last summer in the freezer and plan to pull a garden together again this year.

I am working hard, my business is growing...but I am not keeping up with the cost of things. I pray every day, but last week my prayers had a few tears with it.

33 posted on 03/10/2013 11:40:42 AM PDT by EBH ( American citizens do not negotiate with political terrorists.)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

I do not buy what this doctor says about colloidal silver at all! I have personal experience taking this and it works. I can not take prescription medication. Silver biotics has worked every time for a sinus or ear infection without fail. I have let others in my family try it for sinus, ear, tooth infections. It worked for them and now my Sister, Sister In Law/Brother, and Brother In Law would not be without it. It has been very effective for all of us. Even my Son reaches for it if he gets sick. Why? Because he knows it works.I will take my chances with this any day over pharmacy drugs with their side effects.


34 posted on 03/10/2013 11:43:25 AM PDT by GODAWGS47
[ Post Reply | Private Reply | To 19 | View Replies]

To: sfimom

Wow I remember under President Bush I would spend like at least $30.00 a week and that is veggies, meat, and bread. Now under ODumbo the very same items is now like at least $45.00.

This week Food Maxx had Bathroom Tissue for a roll of 24 for 3.98 normally they are like 5.99 so I brought 3. I don’t know how, but these morons here in California are raising taxe.


35 posted on 03/10/2013 11:49:01 AM PDT by Patriot Babe
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: My hearts in London - Everett

You are absolutely right! You can read my reply to it, but the short of it is I can’t take presription drugs, and without silver biotics I would be in trouble. Works every time for a sinus infection, etc. I and others in my family have used it for 6 years when we have a problem. Works every time!


36 posted on 03/10/2013 11:49:59 AM PDT by GODAWGS47
[ Post Reply | Private Reply | To 22 | View Replies]

To: sfimom

$600/ month for us includes diapers, booze, cleaning supplies and paper products. We pay a premium for grass fed bed, deep bedded pork and eggs from field roaming chickens. We get this from a local farmer. We also pay a premium for organic products when the weather prevents us from growing our own (but I’m asking for a cold frame for my birthday). We cook, I bake our bread (even our own tortillas) and pack our lunchs. Although we pay more for certain items, I think we spend less by simply not buying processed and convenience foods. It’s also simple to avoid MSG, HFCS, pink slime, and hydrogenated oils when you cook from scratch. Making my own lard is darn near free, and we haven’t purchased chicken and beef stocks in years. Those only cost me the energy to simmer and pressure can because I use all kitchen scraps.


37 posted on 03/10/2013 11:50:53 AM PDT by goodwithagun (My gun has killed fewer people than Ted Kennedy's car.)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: XenaLee
And “they” pretend (lie) that there is no inflation.

And the way they do that (no inflation)?

They don't count food, gas and other products such as those when they decide the inflation rate.

The things that effect people and inflation the most.

This also helps them when they issue the social security checks.

Because there is "no" inflation, there are not any annual increases because of inflation.

It' like unemployment, when the benefits run out and you are no longer able to get them, they consider you not "unemployed" even though most still all.

Makes their phoney numbers even phonier.

38 posted on 03/10/2013 11:54:03 AM PDT by Syncro ("So?" - Andrew Breitbart The King of All Media (RIP Feb 1, 1969 – Mar 1, 2012)
[ Post Reply | Private Reply | To 20 | View Replies]

To: Not gonna take it anymore

Why be cheap. I go for the gold.
Goldschläger
http://en.m.wikipedia.org/wiki/Goldschl%C3%A4ger


39 posted on 03/10/2013 11:55:39 AM PDT by Lurkina.n.Learnin (Obama is the Chicken Little of politics)
[ Post Reply | Private Reply | To 19 | View Replies]

To: Not gonna take it anymore


40 posted on 03/10/2013 11:59:24 AM PDT by JoeProBono (A closed mouth gathers no feet - Mater tua caligas exercitus gerit ;-{)
[ Post Reply | Private Reply | To 19 | View Replies]

To: Gen.Blather

I used to track household costs like this when I was off from work and my friend was going through a divorce... I was coming over to let his dogs out mid day... and eventually he just asked me to move in.

Our arrangement had me buying fuel oil, groceries and doing stuff around the property like cutting the lawn, cooking, cleaning, installing a custom designed HVAC control for moving hot air from the pelletstove in the basement den to the rest of the house... servicing the oil burner on the water heater... all sorta stuff.

Well I remember tracking costs and I had the groceries and dry goods provisioning down to about $11 per day for both of us... plus, we did a shitload of entertaining at the farmhouse... and my groceries covered that too.

Granted, sometimes he would not show up for dinner... but I was making good healthy homecooked meals (other than chili cheese fry night... hahahaha!)... but it was a lot of work. I was constantly checking all the circulars for the sale items... constantly cutting USEABLE coupons for staple items... and being extra frugal buying stuff like cheese ends from the deli department (perfect for Mac-N-Cheese), produce that had tiny imperfections... or the bagels in the bulk bins went from 89 cents each to $1.99/dozen at 8:30pm... I made good use of the 1967 chest freezer that cost him $60 to run until I defrosted it... which hadn’t been done in 20 years.

Anyways... $11/day for 2 guys plus weekend entertainment of a houseful of lady friends.


41 posted on 03/10/2013 12:07:57 PM PDT by Rodamala
[ Post Reply | Private Reply | To 9 | View Replies]

To: illiac

“Buy bulk from Costco.”

How can you shop at that commie outfit and call yourself a conservative?

j/k but that’s the attitude too often that if you buy/watch/listen to any enterprise with a lefty you should hang your head in shame and you have forfeited your conservative bona fides.

That fact is, we can’t avoid them altogether. Kills me to shop at Costco, but I do it to the same $400-500/mo. tune as you.


42 posted on 03/10/2013 12:11:55 PM PDT by EDINVA
[ Post Reply | Private Reply | To 15 | View Replies]

To: mnehring

that prepackaged stuff is what my old roommate would get when he went all ADHD and self medicated himself by going to the snooty Wegmans. Why buy Amy’s premade soup when you can have homemade I mean completely from scratch including homemade chicken stock... every week.

My specialty was cream of asparagus... when asparagus went on sale... I would think nothing of buying 5 lbs at a clip to make a HUGE batch. Amy’s? Pftt!


43 posted on 03/10/2013 12:12:08 PM PDT by Rodamala
[ Post Reply | Private Reply | To 8 | View Replies]

To: Kirkwood

if milk were not price fixed by the gubmint it would be $7+/gsllon for grocery store milk.


44 posted on 03/10/2013 12:16:44 PM PDT by Rodamala
[ Post Reply | Private Reply | To 32 | View Replies]

To: sfimom

Up until a month ago we had four additional grandkids with us plus the two usual ones (the extras were here for 7-8 months). My wife is from a poorer Asian country and knows how to economize. So I’d say she was doing it for around $350-$400/month for all of them, although school lunches for some of them distort it as do my $3.45 breakfasts at BK every day and other occasional fast food meals. My wife goes heavy on the vegetables and fruits although sliced turkey is one of the big items also. We buy gallons of 2% milk for about $2.49 here. The meals for the extra kids couldn’t have been too bad, since the kids all gained weight from their former scrawny selves. Now that they have gone back we expect the healthful eating to cease and the ribcages to emerge again :<( Best wishes to your family.


45 posted on 03/10/2013 12:29:29 PM PDT by steve86 (Acerbic by Nature, not Nurture™)
[ Post Reply | Private Reply | To 12 | View Replies]

To: Not gonna take it anymore

I wouldn’t give it to a child either, or an adult, except for external application where it is known to work against skin infections (or at least a proper preparation can). No science-based peer-reviewed experimental evidence exists that it can work internally against infections. Yeah, I guess it’s all a big conspiracy against home medicine and it really does work LOL.


46 posted on 03/10/2013 12:35:39 PM PDT by steve86 (Acerbic by Nature, not Nurture™)
[ Post Reply | Private Reply | To 19 | View Replies]

To: tbw2
$600 / month grocery

Wait until they're teenagers. $600 will seem cheap.

47 posted on 03/10/2013 12:46:24 PM PDT by Ouderkirk (Obama has turned America into an aristocracy of the unaccomplished.)
[ Post Reply | Private Reply | To 5 | View Replies]

To: sfimom
My wife and I go out to each 3-4 nights each week (we both work) and spend an average of $90 each time as I usually have a couple of drinks with the meal, usually wine. So I figure around $1500 for that. We do most of our grocery shopping between Whole Foods, Trader Joes and the local butcher shops and probably around $200 a week for that ($800 a month).

So around $2500 a month on average for food.

48 posted on 03/10/2013 12:52:20 PM PDT by SamAdams76
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: sfimom

Cooking a nutritious, full diet from scratch, an individual can be healthy and more active than most Americans on about $3 per day in our USA (others requiring higher calorie intakes—infantry soldiers, athletes requiring much endurance, and the like). Much less for those with livestock and gardens in arable areas with temperate climates. Study nutrition thoroughly, though (especially for extra calcium and protein for those who work hard).


49 posted on 03/10/2013 1:04:33 PM PDT by familyop (We Baby Boomers are croaking in an avalanche of rotten politics smelled around the planet.)
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]

To: sfimom

About $650 a month and that includes TP and paper towels.

Two people , my wife and myself, but we feed the kids and Grandkids most every Sunday, that adds up fast.

We seldom eat out, we went out last Friday and spent $70 bucks on a meal, I almost crapped when I saw the menu, but we were there so we decided to stay.

The Food Lion is 15 miles away and we go to the local store that closer, for bread and milk when we have to, we get a royal screwing there.


50 posted on 03/10/2013 1:11:01 PM PDT by Venturer
[ Post Reply | Private Reply | To 1 | View Replies]


Navigation: use the links below to view more comments.
first 1-5051-73 next last

Disclaimer: Opinions posted on Free Republic are those of the individual posters and do not necessarily represent the opinion of Free Republic or its management. All materials posted herein are protected by copyright law and the exemption for fair use of copyrighted works.

Free Republic
Browse · Search
General/Chat
Topics · Post Article

FreeRepublic, LLC, PO BOX 9771, FRESNO, CA 93794
FreeRepublic.com is powered by software copyright 2000-2008 John Robinson